Наш літопис

Станом на 1 вересня 1932 року Дарахівська школа була п'ятикласною, так звана (micsana), тобто змішана, у якій навчалися польські та українські діти. Окремо проводилися уроки релігії. Директор школи був пан Бігановський. За деякими версіями він був уродженцем Слобідки Струсівської. У різні роки в школі викладали вчителі: п. Зазицька - учителька української мови, п. Ралувна - учителька польської мови, учитель пан Шашкевич. Теплі спогади старожили Дарахова зберегли про учительку Малецьку Галину. На відміну від інших, під час перерв вона розмовляла із школярами українською мовою.

До 1939 року у школі навчалося 108 учнів. Середню освіту здобули три чоловіки, вищу - один. У період з 1939 року по 1953 середню освіту здобули 55 чоловік, вищу - 5.

У 1941 році Дарахівська неповна середня школа знаходилася у трьох приміщеннях. Налічувала 14 класних кімнат, опалювалася 11 пічками, мала гасове освітлення. Директором школи був Ярослав Рижецький. Він викладав математику, його дружина-українську мову. Учителів-вихідців із Західної України було троє: бувший дяк Цибульський, учитель німецької мови Роман Стариків, учитель музики і співів Євстахій Олійник. Всі інші вчителі були зі Східної України.

5.08. 1941 року Дарахів був окупований німецькими військами. Під час німецької окупації школа у Дарахові занепала, навчання майже не було. Директор Рижецький очолив фільварок, а наступним директором школи став Хитрий, який до того вчителював у Тютькові. Хто хотів отримати документ про закінчення семирічної школи, то здавав екзамени у Теребовлі на "Бечуй шайн". За спогадами дарахівчан, для цього потрібно було дати курку, певну кількість грошей і горілки. З отриманим документом можна було поступати у Теребовлянську торгівельну гімназію. Від німецької окупації Дарахів було звільнено 22 березня 1944 року.У 1944-45 р. у селі була неповна середня школа, у якій навчалося 260 учнів. Працювало 10 учителів. Школу очолював Микола Мелимука. Окрім директора та учителя німецької мови Старика, усі учителі були вихідцями зі Східної України. Для місцевих жителів, хто закінчив хоча б сім класів або декілька класів гімназії, було організовано курси педагогічної підготовки. Випускниками таких курсів були: Юрків Марія, випускниця Бучацької учительської семінарії, у 1946 році арештована за співпрацю з підпіллям і засуджена до десяти років позбавлення волі, Юрків Євгенія, Снігур Мирослава, Снігур Емілія, Юрків Роман, засуджений до 10 років ув'язнення як український націоналіст.

 У 1948 - 49 році Дарахівська школа уже була середньою. Директором став Омелаєнко. Також була і вечірня школа. У Дарахівській середній школі здобували середню освіту учні з навколишніх сіл: Тютькова, Брикулі, Хмелівки, Кам'янки. З 1954 року працював пришкільний інтернат.

У 1956 році вчитель музики Кравчук Богдан Миколайович організував шкільний учнівський духовий оркестр. Музичні інструменти, закуплені дарахівською «Просвітою» у 1931 році , церква передала школі . Колектив діяв до 1978 року. Він був неодноразовим переможцем районних та обласних конкурсів. Під керівництвом Б.М.Кравчука у школі діяли учнівський хор , ансамбль баяністів.

 У 1959 році директором Дарахівської загальноосвітньої трудової політехнічної школи з виробничим навчанням став Сергій Пилипович Якимович, за фахом фізик-математик, надзвичайно енергійна, з організаторськими здібностями людина. Саме за його керівництва розпочалося і будівництво нової школи, яке завершилося у 1964 році. Школа була розрахована на 500 учнівських місць. У 1965-66 н.р. у Дарахівській школі навчалося 719 учнів.

 З 1971 по 1980 р. Дарахівську школу очолював Сендецький Лікандр Олександрович. Заступниками директора школи у цей період працювали Масловський Борис Сафронович, Качорівський Нестор Романович , Нерубацька Ірина Максимівна. У 1975 році школа стала базовою школою області з виховної роботи.

Окрім художньої самодіяльності, у школі на високому рівні проводилась туристсько-краєзнавча робота. Очолював її заступник директора школи з виховної роботи Бойко В.С.

У 1978 році колектив Дарахівської середньої школи був нагороджений Дипломом І ступеня за зайняте перше місце в соціалістичному змаганні серед шкіл району. З 1980 до 1982 року школу очолювала Брожина Ольга Петрівна. З 1983 до 1985 року - Товарницький Юліан Леонович.

З 1985 по 2007р. директором школи працював Митражик Михайло Федорович.

На даний час у школі навчається 261учень, працює 30 педагогів. Педагогічний колектив очолює Сова Юлія Франківна.

Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати